Akyazı Belediye Başkan Aday Adayı
İnönü Mahallesi Ada Caddesi Akyazı Belediye Başkanlığı Karşısı No:277 Pk: 54400 Akyazı - SAKARYA Tel: 0534 261 45 54
Temel Değerler
Akyazı’nın kültürel, ekonomik, coğrafi, idari özellikleridikkate alınarak, temel değerleri ortaya konulmuştur.Bu değerlerin korunması geliştirilmesi, kentinkalkınmasına katkıda bulunacaktır.
Kültür Çeşitliliği
Bitinya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin hükmündeki Akyazı ve bölgesi, bu kültürlerin tarihsel izlerini bugüne aktarmıştır. Küçücek Köyünde Tümülüs yer almaktadır.İdari Merkez
Doğu Marmara Alt Bölgesi, Sakarya ilinde yer alan Akyazı, batıda Merkez ilçe ve Karapürçek, kuzeyde Hendek, güneyinde Taraklı ilçesi ve Bolu iliyle çevrilidir. 1944 yılında Kocaeli şehrinin ilçesi olan Akyazı, 1954 yılında Sakarya’ya bağlanmıştır.Yayla Coğrafyası
Bölgenin yer şekilleri, yaylada yaşam ve yayla kültürünü geliştirmiştir. Doğanın mirası ile gelişen yayla kültürü, yayla şenlikleri’ ile bugüne aktarılmaktadır. Yayla şenlikleri, bölgenin coğrafyasının, kültürlere etkisini gösteren ve halen yaşamakta olan güçlü bir gelenektir.
Yaylada Zaman
1.500 m. Yükseklikteki Keremali Dağı üzerinde dört adet yayla bulunmaktadır. Akyazı’ya 20 km mesafede bulunan Keremali Yaylası’nda ve çevre yaylalarda yürüyüş, bisiklet sürüşü, dağcılık, kamp, fotoğrafçılık ve koşu gibi aktiviteler yapılmakta, göl ve yayla evleri ziyaret edilmektedir.

Flora, Fauna ve Su Kaynağı
Toprak, yayla, ova, dağ, akarsu ve gölleri ile çok çeşitli bitki ve ağaç türleri ile kaynak suyunu barındırır.
Dağlar: Keremali Zirvesi 1550 m,
Kapıorman Dağları 1500 m
Ovalar: Mudurnu Çayı ve kollarının
suladığı Akyazı Ovası
Akarsular: Mudurnu Çayı,
Göller: Ballıkaya Barajı
Orman: İlçenin güneyinde,
Samanlı Dağlarının uzantıları olan yükseklikler ve ormanlar bulunur.
Tarımsal Ürünler
Mısır, Fındık (yılda 11.000 ton), Şeker Pancarı, Buğday, Patates üretimi başta olmak üzere, orman köylerinde yaban çileği, kültür mantarı üretilir.

Hayvancılık
Bölgede küçük ve büyük baş hayvancılık mandıracılık ve tavuk besihaneciliği başta olmak üzere orman köylerinde arıcılık yapılmaktadır. Akyazı’nın günlük 35-40 ton süt üretim kapasitesi bulunmaktadır. Temel sektörlerden olan mandıracılık ve tavukçuluk başta olmak üzere, orman köylerinde arıcılık ve ipekböcekçiliği de yapılmaktadır.

Ekonomik Değerler
Tekstil, Otomotiv, Orman Ürünleri imalatı Yöresel ürünler; turşu, reçel, pekmez, erişte, tarhana, doğal ürünler Orman ürünleri; kerestecilik bölgede üretilen altyapı elemanları otomotiv ve tekstil ürünleri
BİYOGRAFİ
VİZYON PLANI
BEK ANALİZİ
AKYAZI
DEĞERLER
GALERİ
İLETİŞİM
AK PARTİ AKYAZI BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI
AKPARTİ İNTERNET SİTESİ>>
AKPARTİ GENÇLİK KOLLARI >>
AKPARTİ KADIN KOLLARI >>
SELÇUK YAŞAR YOUTUBE KANALIMIZ>>
BASIN ODASI